

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20 mm |
| Width | 2.2 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 2.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Copper |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Termination Post Length | 3.17 mm |
| Packaging | Bulk |
Stock: 5091
Distributors
pcbx
Unit Price$0.66941
Ext.Price$0.66941
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.66941 | $0.66941 |
| 10 | $0.57110 | $5.71100 |
| 25 | $0.54104 | $13.52600 |
| 50 | $0.51257 | $25.62850 |
| 100 | $0.48560 | $48.56000 |
| 300 | $0.45878 | $137.63400 |
| 500 | $0.43345 | $216.72500 |
| 1000 | $0.41207 | $412.07000 |
